novinky
kontakt
Kněžínková Jana | Články
Bossa
Charakteristika:
Bossa /angl. bossage = výstupek je jedna z novějších pomůcek , která je pro tělovýchovnou
a sportovní praxi velkým přínosem. Přebírá výhody cvičení na velkých míčích, stepech i klasických balančních plošinách a je zároveň neocenitelná v systému „core training“, cvičení, které zapojuje hluboký stabilizační systém těla. Průměr bossy je 54 cm, kopule by měla být nahuštěná do výšky cca 22 cm.
Na trhu se vyskytuje ještě jedna podobná pomůcka, Bosu = both side up /obě strany nahoru/, která má o něco větší průměr než bossa, ale využití je prakticky stejné.
Při tréninku se dá využít obou stran bossy, čím je bossa méně nahuštěná, tím je cvičení náročnější. Dvě zapuštěné rukojeti na boční straně desky slouží k uchycení expanderů.
Historie:
Dříve se podobné balanční plošiny využívaly výhradně v lékařství a rehabilitaci. Prototypy Bossa dynaso/Bosu balance trainer byly představeny v roce 1999 vybrané skupině profesionálů spolupracujícími s olympijskými sportovními týmy. Reakce na Bossa/Bosu byly velmi pozitivní a vedly k početným objednávávkám od dalších odborníků . Naprostá shoda názorů mezi předními sporovními trenéry, trenéry v posilovně a jejich svěřenci byla ta, že Bossa je opravdu unikátní balanční a stabilizační tréninková pomůcka.
Filozofie:
Bossa/bosu je specificky navržena, aby pomohla dosáhnout rovnováhy mezi svalovými systémy posturálních a fázických řetězců rychleji, bezpečněji a komplexněji než jiné tréninkové zařízení.
Při cvičení na bosse hledáte cestu nejmenší stálosti/odolnosti s co nejmenší námahou. Již při základním cviku, stoji oběmi chodidly na „bublině“, si uvědomíme, že pouhý stoj na bosse je velmi komplexní a dynamický. Dochází k rozvoji centrálního nervového systému a umožňuje tak vzájemnou interakci systému intuitivně nalézat pozici nejmenšího odporu.
Zlepšená rovnováha vštěpuje větší sebedůvěru, která vyjasňuje celkový pohled a ovlivňuje vše, co děláme.
Bossa, jako zvýšená balanční podložka, umožňuje:
- nácvik správné techniky zpevňování středu těla i v případě, že náš pohybový aparát
vykazuje určitou míru dysbalance, např. zkrácení ohýbačů kolen či ohýbačů kyčelního
kloubu
- posilování svalů s jejich protažením
- nenásilnou formou /pružnost bossy/ aktivovat vnitřní stabilizátory páteře
- budovat správné držení těla
Využití balanční úseče:
Kardiovaskulární aerobní tréninkKardio trénink podobným způsobem jako na stepech /bedýnky/, využitelná k poskokům, výskokům . lungům…. Vystupování a sestupování z bossy s překonáváním výškového rozdílu a společně s udržováním stability pomáhá vytvořit trénink mnohem náročnější a pestřejší, jumpy či plyometrické cviky zlepší výkonnost a hbitost
Silový tréninkVhodné pro rozvoj svalů dolních končetin – dynamické dřepy, výpady, unožení, přednožení, zanožení. Zapojení svalů horní části těla - posilování s činkami (ve stoje, v kleče, v lehu na bosse) či využití expanderů, různé varianty kliků /jednodušší varianty na polokouli, náročnější provedení při otočení bossy/. U sportovních tréninků výhodné zapojení 2 boss najednou
Flexibilita a relaxaceve stoji, v kleče či v lehu na vrcholu bossy při protahování - strečinku, využití výškového rozdílu, protažení s výdrží v krajních pozicích
Posilování stabilizačních svalůvhodné pro posilování povrchových břišních a zádových svalů, kdy se při správném provední dobře zasáhnou i vnitřní stabilizační svaly. Variabilita bossy je široká, vhodné jsou sklapovačky na vrcholu bossy, leh sedy , v lehu na břiše zvedání horních x doln. končetin, úklony na ploché části bossy atd.
To vše jako trénink rovnováhySe zlepšenou mírou rovnováhy můžeme při každé fyzické práci dosáhnout efektivnějšího výkonu. Cviky s výdrží /ve stoji, kleku či sedu/, lze využít i opačnou stranu bossy, která přejímá funkci balanční plošiny. Příklad vhodného cviku na trénink rovnováhy a koncentrace - sed zkřižmo na otočené bosse se zavřenýma očima
Závěrem:
V současnosti je bossa hojně využívána předními trenéry při sestavování tréninkových a kondičních plánů. Je to výhodná pomůcka u sportovních odvětví jako je lyžování, atletika či gymnastika.
V oblasti aerobních forem je bossa využívána ke kardio tréninku, sestavování tanečních choreografií s šetrnými doskoky, pro posilovací a formovací cvičení.
V oblasti klidovějších forem „Body and mind“ je výbornou pomůckou např. při cvičení Pilatesovy metody.
Každá nová, zajímavá cvičební pomůcka je přínosem a zpestřením jak ve sportovním tréninku, tak i v běžných komerčních hodinách.